Kurumsal

Bireysel

EN

"Dünyanın İlk Mizaç 
Merkezine Hoş Geldiniz"

Mizmer Bireysel Danışmanlık
mizmer

İnternet Bağımlılığı

Yakınlarınızın şikâyetlerine rağmen internette çok mu zaman geçiriyorsunuz? İnternetten uzak kaldığınızda yoksunluk mu çekiyorsunuz? Öyleyse hayırlı olsun, nur topu gibi bir internet bağımlılığınız olabilir! 

Teknoloji çağında olduğumuz su götürmez bir gerçek... Teknolojinin ve internetin gelişmesi hayatımıza birçok kolaylık getirmiş olsa da bazen bu kolaylıklara aldanıp aslında her şeyi zorlaştırdığımızın farkında olmayabiliyoruz. Sosyal medyadan e-ticaret sitelerine, bilgi forumlarından oyunlara kadar her şey çok faydalı olabildiği gibi kontrolü kaybettiğimizde zararlı olmaya başlıyor. İşte tam da bu noktada devreye internet bağımlılığı giriyor. 

Her bağımlılık gibi internet bağımlılığı da kişilerde birçok soruna yol açıyor. Gözlerde yanma, beden duruşunda bozukluk, boyun kaslarında ağrı ve sertleşme, halsizlik ve ellerde uyuşma gibi fiziksel şikâyetler haricinde; psikososyal alanda kişiler arası ilişkilerde bozulmalara, sosyal izolasyona, aktivitelerde azalmalara ve zaman yönetimi konusunda sıkıntılara da sebep oluyor. Üstelik uyku bozuklukları ve yeme problemleri de eklenince internet bağımlılığı günümüz toplumunun hem fiziksel hem psikolojik sağlığı tehdit ediyor.

Gelin, bu melek yüzlü şeytanı hangi mizaç tipi nasıl kullanıyormuş, bir bakalım:

Kusursuzluğu Arayan Mizaç Tipi: Her zaman planlı-programlı olmaya özen gösteren DTM1’ler sanal ortamda da bu huylarını korurlar ve interneti gerektiği zaman gerektiğince kullanırlar. Yaşamlarında olduğu gibi internet başında da zamanlarının ne kadarını eğlenceye, ne kadarını çalışmaya ayıracaklarını planlarlar ve bunun dışına çıkmazlar. Darısı başımıza!

Duyguları Hissetmeyi Arayan Mizaç Tipi: İlişkilerine önem veren DTM2’ler interneti de ilişki kurmak veya kurdukları ilişkiyi devam ettirmek amacıyla kullanırlar. İnternet onlar için uzaktaki bir arkadaşları veya hoşlarına giden bir nesne gibi sevdikleri şeylere ulaşabilme aracıdır. Bu nedenle genelde sosyal paylaşım ve alışveriş sitelerinde zaman harcarlar. 

Hayran Olunacak Kendilik İmajı Arayan Mizaç Tipi: DTM3’ler başarı odaklı olmaları nedeniyle interneti başarıya ulaşmada bir araç olarak görürler ve eksiklerini öğrenip tamamlamak için kullanırlar. Hedef odaklı yapılarından dolayı internet siteleri arasında kaybolmazlar.

Duyguların Anlamını Arayan Mizaç Tipi: Sanat sanat için midir, toplum için midir? DTM4’ler içindir! Yaratıcı olmalarıyla bilinen DTM4’ler interneti de sevdikleri bir şiire veya tabloya ulaşmak gibi yaratıcılıklarını besleyecek şekilde kullanmayı tercih ederler. Sanal ortam onlar için kendilerini özgürce ifade edebilecekleri bir platformdur.

Bilginin Anlamına Ulaşmayı Arayan Mizaç Tipi: İlişkileri gereksiz bulan DTM5’ler için internet, kimseyle ilişki kurmalarına gerek kalmadan bilgi edinmelerine yarayan zengin bir kaynaktır. Bu nedenle, satıcılarla ilişki kurmadan alışveriş yapabilirler ve Fantasy Role Playing (FRP) oyunlarında saatlerini harcayabilirler. Ne gerek var insanlara, değil mi ama?

Entelektüel Dinginlik Arayan Mizaç Tipi: Geldik dünya genelinde arama motorlarını en çok kullanan DTM6’lara. DTM6’lar güven odaklı yapıları nedeniyle her türlü ansiklopedik bilgiyi depolamak isterler; çünkü bir gün lazım olabilir! Bilgi içeren siteler arasında kaybolup internet başında saatlerini harcayabilirler. Ama tedbirli oldukları için e-alışverişe pek yanaşmazlar.

Keşfetmenin Hazzını Arayan Mizaç Tipi: Bağımlılıklara yatkınlığıyla bilinen DTM7’ler, internet bağımlılığında da başı çekerler. İnternet sayesinde merak ettikleri, çekici olan her şeye beklemeden ulaşabilir, sıkıldıkları an başka bir siteye geçebilirler. Oyun oynayarak saatlerini harcayabilirler ve duygusal bağlanma olmadan çok fazla kişiyle ilişki kurmayı sevdikleri için sosyal medya onlar için altın değerindedir.

Mutlak Güç Arayan Mizaç Tipi: Hükmetmeyi seven kral DTM8’ler için internet aynı anda tüm tebaasını ve işlerini hızlı bir biçimde organize etmelerini sağlayan ikincil bir ilişki kurma aracıdır.

Fiziksel Konfor Arayan Mizaç Tipi: Bizim rahatına düşkün DTM9’larımız için sanal ortam minimum enerjiyle maksimum ihtiyaç karşılayan yegâne araçtır. Tam da istedikleri gibi göz önünde olmadan var olabilecekleri bu ortamda bilgi edinme, alışveriş yapma gibi şeyler için çok fazla zaman harcayabilirler.