Corporate

Individual

TR

"Welcome to the 
World's First Temperament Center"

Mizmer Individual Counselling
mizmer

Obsessive - Compulsive Disorder

Obsesif – Kompulsif Bozukluk (Takıntı) belki de günlük hayatta en çok aşina olduğumuz terimlerdendir. “Ben obsesifim” vb. cümleleri bir tanıdığınızdan duymuş olma ihtimaliniz hayli yüksektir. Peki nedir bu Obsesif –Kompulsif Bozukluk ve nasıl anlaşılır? Halk dilinde “takıntı hastalığı” diye de bilinen bu bozukluk semptom yönünden oldukça zengindir. Danışanlarımızın bazılarında sadece obsesyon bazılarında sadece kompulsiyon bazılarında ise hem obsesyon hem kompulsiyon birlikte görünür. Obsesyonu kimi zaman istenmeden gelen belirgin bir kaygıya neden olan yineleyici ve sürekli düşünceler olarak tarif edebiliriz. Kompulsiyon ise, kişinin obsesyonel düşüncelere bir tepki olarak uygulanan kişinin yapmaktan kendini alıkoyamadığı davranış ya da zihinsel eylemlerdir. Böylece kompulsif davranış gösteren birey, obsesyonel düşüncenin verdiği rahatsızlık hissinden geçici bir süre ‘kurtulmuş’ oluyor.

Gündelik yaşamdan örnek verecek olursak; kişinin ellerinin kirlendiğine dair yoğun ve sıkıntıya neden olacak şekilde sürekli düşünce içinde olması obsesyon iken, kişinin bu düşünceden kurtulmak/ ile baş etmek için sürekli olarak ellerini yıkaması kompulsiyon (kompulsif davranış)dur. Ayrıca kompulsif davranış, obsesif düşüncenin içeriğine göre zihinsel bir eylem olarak da ortaya çıkabilir. Örneğin dua etmek, sayı saymak gibi…

Şüphesiz her bireyin kaygı yaratan düşünceleri, bazen kendini yapmaktan alıkoyamadığı davranışları vardır. Ancak bu düşünce ve davranışların günlük yaşamınızı güçleştirdiğini bir düşünün. “Ütüyü fişten çektim mi?” diye düşünüp tekrar tekrar ütü odasına gidip prize baktığınızı hayal edin. İşte obsesif-kompulsif bozukluğu böyle ifade edebiliriz.

Biz Dokuz Tip Mizaç Modeli uzmanları olarak daha ilk seansımızda bireyin mizaç tipini tespit ederek, obsesif düşüncelere sahip olmasının temelindeki dinamiği görebiliyor ve hızlı bir tedavi planı oluşturabiliyoruz. Çünkü araştırmalarla da ortaya koyduğumuz gibi biliyoruz ki; bazı mizaç tiplerindeki bireyler obsesif düşüncelere doğuştan daha yatkın oluyorlar. Siz de kendinizde benzer düşünce ve davranışlar görüyorsanız ve artık bu durum sizi ve yaşamınızı istemediğiniz oranda etkiliyorsa bir uzman yardımı almanızın zamanı gelmiş demektir. Unutmayın, Obsesif- Kompulsif bozukluğun tedavisi için düşünce ve kompulsif davranış kemikleşmeden başvurmak terapinin daha kısa sürede sonuç vermesine imkan verecektir.

Obsesif – Kompulsif Bozukluk (Takıntı)

Daha detaylı bilgi ve randevu almak için bizi aşağıdaki telefon numaralarından arayabilirsiniz:

İSTANBUL MİZMER TEL: 0532 624 92 66

ANKARA MİZMER TEL: 0532 061 47 17